DEVRİM ERBİL, ESERLERİYLE 1 MİLYON KİTAP HAYALİNE ORTAK OLUYOR!

Ressam Devrim Erbil, daha fazla çocuğun ilk kütüphanesini kurmak için 150 adet eserini projeye bağışladı.

1 Milyon Kitap Projesine 150 adet imzalı, serigrafi baskı bağışlayan Devrim Erbil ve tüm destekçilerimizde 18 Ocak’ta Zorlu PSM’de gerçekleşecek Destek Gecesi’nde bir araya geliyoruz.

1 Milyon Kitap için özel olarak hazırlanan eserleri satın alarak hem ihtiyacı olan çocuklara ücretsiz kitap ulaştırabilir hem de 18 Ocak’ta düzenlenecek Destek Gecesi’nde eseri sanatçıdan teslim alabilirsiniz. İhtiyacı olan çocuklara ücretsiz kitap göndermek için eserler iki farklı kategoride hazırlandı:

- Birinci kategoride projeye özel tek baskı olarak üretilen eserler sanatçı imzalı ve çerçeveli olarak satışa sunuluyor. (30.000 TL)

- İkinci kategoride ise sanatçının İstanbul yorumları toplam 20 edisyon olarak hazırlandı. (20.000 TL)

Satın aldığınız kitapları ücretsiz olarak dağıtmak için öncelikli bir il seçebilir veya sırada bekleyen çocuklara gönderilmesi için havuza atabilirsiniz.

ESER SATIN AL

DEVRİM ERBİL KİMDİR?

1937 16 Eylül 1937’de Nadide Erbil ile Reşat Erbil’in ilk çocukları olarak Uşak’ta doğdu. 1940 Babasının görevi gereği ailesiyle Balıkesir’e yerleşti. Gazi İlkokulu’nda okudu (1944- 1949). Balıkesir Lisesi’nde Sırrı Özbay, Ahmet Uzelli ve İrfan Yılmaz’dan ilk resim bilgilerini aldı (1949-1955). 1954 yılında İlk sergisini lise müdürü Hilmi Ziya Apak’ın ilgisi ve desteği ile sınıf arkadaşları Onur Usdamar ve Selçuk Karasuil ile Balıkesir Türk – Amerikan Kültür Merkezinde açtı. 1955-1959 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim eğitimi gördü. 1956’da ilk kişisel sergisini Balıkesir Çocuk Kütüphanesi Sergi Salonunda açtı. Arkadaşlarıyla “Yeni Kaynak Dergisi’ni yayınladı. Daha sonra “Soyutçu 7ler” grubunu kurdu, bu dönemde soyutlamalar sanatında öne çıkmaya başladı. Bu grup ile birçok sergiler açtı. Cevat Tollu, Bedri Rahmi Eyüpoğlu ve Cevat Dereli atölyelerinde görev aldı. Mavi Grup döneminde doğanın ve doğada bulunan renklerin önemine dikkat çekti, mavi başta olmak üzere sanatı ile özdeşleşen bir çok armoni öne çıkmaya başladı. 1970’te doçentlik ünvanını; 1980’de ise profesörlük ünvanını aldı. 1979-1982 yılları arasında İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü’nde bulundu. Müdürlüğü süresince birçok arşiv çalışmasında bulundu ve müze sergileri açtı. 1991’de Devlet Sanatçısı ünvanını aldı. 2015 yılında Devrim Erbil Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı’nı kurdu. 2019’da atölye çalışmalarını yapmak ve müze projesini gerçekleştirmek amacıyla Bodrum’a taşındı. Kendisi halen Devrim Erbil Atölye-Evi’nde çalışmalarını sürdürmekte ve projelerine hayat vermektedir.


Kurumsal destek önerileriniz ve sponsorluk görüşmeleri için bizimle info@1milyonkitap.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

©2023, 1 Milyon Kitap. Tüm Hakları Saklıdır.

Ürün başarıyla sepetinize eklenmiştir...